Podziału majątku można dokonać „polubownie” u notariusza, albo jeśli to okaże się niemożliwe – na drodze sądowej.
Podział majątku dokonywany jest pomiędzy byłymi małżonkami (no ewentualnie czasem jeszcze w trakcie trwania małżeństwa, jeśli wcześniej małżonkowie zdecydowali się na rozdzielność majątkową). W każdym razie tylko między nimi. I nikim więcej.
No dobrze a dzieci?
Otóż w żadnym razie przy podziale majątku dzieci nie są brane pod uwagę.
No nie są i już. Majątek jest dzielony pomiędzy (byłych) małżonków. Tylko i wyłącznie. Ma to swoje uzasadnienie w tym, iż to właśnie małżonkowie przyczynili się do powstania tego majątku.
Nie jest istotne czy dzieci są dorosłe czy malutkie. Podział majątku to sprawa pomiędzy małżonkami. W postępowaniu sądowym o podział majątku osoba, która „zakłada sprawę” to wnioskodawca, a ta druga osoba (drugi ze współmałżonków) to uczestnik.
No dobrze, ale przecież jeśli podział majątku następuje po rozwodzie, a były dzieci to sąd orzeka o władzy rodzicielskiej czy nawet miejscu zamieszkania małoletnich dzieci. A wiadomo, iż najczęściej najbardziej wartościowym składnikiem wspólnego majątku jest właśnie dom czy mieszkanie.
Okoliczność posiadania wspólnych dzieci (zwłaszcza, jeśli są one małoletnie) może mieć jednakże wpływ na sposób podziału majątkuwspólnego. W szczególności na „los” wspólnego mieszkania. Każda sytuacja jest jednak inna. A sąd orzeka zawsze w konkretnych okolicznościach, biorąc pod uwagę postępowanie dowodowe i sytuację życiową stron.
Sprzedaż spółki — to portal prawniczy, na którym znajdziecie bardzo ciekawe informacje na temat tego w jaki sposób prowadzić sprawy spółek handlowych:
- Wzór umowy spółki z o.o.
- Co to jest indywidualna interpretacja podatkowa?
- Jakie podatki należy zapłacić przy sprzedaży spółki?
- Czy zbycie udziałów spółki podlega opodatkowaniu VAT?
- Za jaką kwotę sprzedać firmę — jak wycenić spółkę?
- Czy zbywający ponosi odpowiedzialność za zobowiązania i długi spółki?
- W jakiej formie następuje zbycie/nabycie udziałów?
- Co zrobić z pracownikami sprzedanej spółki — status prawny umowy o pracę?
- Wskaźnik wartości księgowej na akcję
Najnowsze komentarze