„Kredyt łączy bardziej niż ślub”

Pewnie słyszałeś to dość popularne powiedzenie?

Może myślisz, że to przesada, ale…

Coś w tym jednak jest.

Jeśli małżonkowie są zgodni, co tego, iż małżeństwem być już nie chcą,  sąd może wydać orzeczenie już po pierwszej rozprawie.

Ale… jeśli małżonkowie wspólnie wzięli kredyt na nieruchomość, to oboje są kredytobiorcami, a  fakt iż zapadnie wyrok w sprawie o rozwód tego raczej nie zmieni.

Co więcej: sąd nie nakaże, aby jedna osoba spłacała kredyt i nie zwolni tej drugiej z umowy.

Nie jest jeszcze źle, jeśli kredyt był w złotówkach,  gorzej gdy był w wiadomo w jakiej walucie…

Bo często kwota pozostała do spłaty przekracza wartość mieszkania. I sprzedaż takiego zadłużonego mieszkania nie byłaby opłacalna. Ktoś musiałby do tego dołożyć. („ktoś” czyli byli już małżonkowie)

I wtedy naprawdę jest nieciekawie, bo po rozwodzie każda z osób chciałaby ułożyć sobie życie od nowa, a tu wspólne mieszkanie z byłym czy byłą… Kredyt trzeba spłacać, koszty utrzymania mieszkania ponosić, same problemy jednym słowem. A tymczasem Ty chciałbyś już rozpocząć spokojne życie u boku nowego partnera.

Nic więc się nie da zrobić? – możesz zapytać.

Spokojnie. Zazwyczaj „coś” się da zrobić, choć może będzie trzeba z tym działaniem trochę poczekać. Najprawdopodobniej będzie jednak Cię czekać wizyta w banku, w którym macie ten kredyt. I p

Sprzedaż spółki — to portal prawniczy, na którym znajdziecie bardzo ciekawe informacje na temat tego w jaki sposób prowadzić sprawy spółek handlowych:

„Wspólny” dom na działce jednego z małżonków

7 rzeczy dotyczących podziału majątku, o których powinieneś pamiętać

Chciałam wnosić do sądu o …, a nie znam jego adresu

Czy musimy dzielić cały majątek?